Dom i Ogród

Jak oszczędzać wodę?

Każdy z nas wie jak ważna jest woda. Człowiek składa się w 70% z wody i jest ona mu niezbędna do życia, jednak jej ilość jest ograniczona. Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody wydaje się czymś bardzo skomplikowanym, ale w rzeczywistości jest to proste i składa się z małych nawyków. Aby oszczędzać wodę przede wszystkim należy zakręcać ją, gdy nie jest nam potrzebna, to znaczy, że nie należy myć naczyń pod bieżącą wodą, myć zębów z odkręconym kranem oraz namydlać się przy wodzie pryskającej z prysznica.

W domu, którym mieszka wiele osób korzystniej jest myć naczynia w zmywarce, ponieważ zużywa ona mniej wody niż jest potrzebne do mycia ręcznego. Warto uruchamiać ją dopiero wtedy, gdy jest pełna. Podobnie jest z pralką.

Oczywiście mniej wody zużyjemy biorąc prysznic niż biorąc kąpiel w wannie pełnej wody, jednak kapiący kran może nam przeszkodzić w zaoszczędzeniu wody, dlatego warto na bieżąco naprawiać kapiące krany czy też słuchawki prysznicowe. Można również zainwestować w specjalne baterie oszczędzające wodę.

Kolejnym sposobem na mniejsze zużycie wody jest zamontowanie takiej spłuczki, która posiada opcję mniejszego spłukiwania. Dodatkowo, jeśli wiemy, że ktoś z domowników będzie korzystał z toalety po nas możemy użyć spłuczki tylko raz, a nie dwa razy.

Inną propozycją wspierającą oszczędzanie wody jest nie wylewanie jej, gdy może być ona ponownie użyta. Często zdarza się, że wylewamy wodę, która może być ponownie użyta po to, aby zastąpić ją czystą. Nie dość, że takie działanie czasami nie ma najmniejszego sensu, to dodatkowo powoduje niepotrzebne zużycie wody.

Warto również zwrócić uwagę na strumień wody podczas mycia rąk, twarzy czy zębów. Woda w czasie tych czynności nie musi tryskać, zdecydowanie wystarczy nam jej spokojny strumień.