Komputery

Jak podłączyć dysk SSD?

Dyski ssd są ostatnio bardzo modne, dzięki nim możemy znacznie przyspieszyć nasz stary komputer. Są to zupełnie inne dyski, niż te, które znamy. Mają zupełnie inną budowę, niż dyski talerzowe. Dzięki temu, są szybsze, ale i droższe.
Jeśli chcemy odnowić i przywrócić starego laptopa do życia to zacznijmy właśnie od wymiany dysku. Jak podłączyć dysk ssd? Jeśli chodzi o laptopa to musimy podmienić go z dyskiem, który aktualnie znajduje się w laptopie. Innym rozwiązaniem będzie wyciągniecie napędu DVD i wsadzenie tam naszego dysku. Do tego celu jednak będziemy musieli kupić adapter, ponieważ dysk jest dużo mniejszy niż napęd. Jeśli natomiast chodzi o stacjonarny komputer, tutaj będzie o wiele łatwiej. Komputery takie mają sporo miejsca wolnego na dyski, więc nie będzie z tym problemów. Zostaje nam tylko rozkręcić obudowę, wsadzić dysk w odpowiedni miejsce i podpiąć do płyty głównej.
Po zamontowaniu dysku, aby spełniał on swoją rolę i przyspieszył nam znacznie komputer, należy zainstalować na nim system. Musi dbać o to, aby na tym dysku były tylko najpotrzebniejsze rzeczy, jak system i programy, które często używamy. Dane jak zdjęcia, filmy czy pliki muzyczne przechowujemy na drugim dysku, który jeszcze nie dawno pełnił rolę dysku systemowego.
Po zainstalowaniu systemu, oczywiście musimy zainstalować najróżniejsze sterowniki do każdego z naszych sprzętów a więc: płyty głównej, karty graficznej czy chociażby karty sieciowej. Może się okazać, że sprzęty te będą działać, ale mają stare sterowniki i jednak nie do końca używamy ich mocy.
Po tych wszystkich zabiegać warto nagrać sobie płytę z aktualnym obrazem systemu. W razie awarii komputera, czy jeżeli zechcemy oczyścić na dysk – formatujemy go i wgrywamy system z dnia, kiedy był na nim porządek i aktualne sterowniki.