Komputery

Sieć 5G – Co to jest?

Prawie każdy już posiada telefon komórkowy. Starsze pokolenie jest przyzwyczajone jeszcze do telefonu stacjonarnego, ale powoli już się przekonuje do telefonu komórkowego.
Telefony stacjonarne już są prawie na wymarciu, ze względu na to, że może on być tylko w domu i w konkretnych pomieszczeniach więc ogranicza nas lokalizacyjnie.
W przypadku telefonu komórkowego nie ma tego ograniczenia i możliwość poruszania się z komórką występuje wszędzie gdzie jest zasięg naszego operatora.
Nie ma znaczenia czy posiada się telefon komórkowy starszej generacji czy smartfon każdy z nich posiada standard, na którym działają.
Tym standardem jest GSM a on ma częstotliwość z jaką działa. Nasza sieć komórkowa posługują się systemem oferującym usługi związane z transmisją głosu, wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej oraz danych np. dostęp do Internetu.
Technologia idzie coraz bardziej do przodu również w sieciach komórkowych, wymagana jest poprawa jakości usługi i jej dostarczenia.
Sieć 5g co to jest?
Jest to kolejna ewolucja sieci komórkowej. Powstałaby polepszyć jakoś świadczonej usługi. Jest następcą sieci 4G.
Cechuje się przesyłaniem danych na poziomie od 10 do 100 Gb/s.
Jak wyżej jest wspomniane pojawia się coraz więcej osób korzystającej z sieci komórkowej a za tym idzie również przeciążenie sieci.
W przypadku 5G spadki wydajności i opóźnienia sięgają maksymalnie kilka milisekund więc nawet aż tak tego nie odczujemy.
W tym roku na rynku mają się pojawić smartfony obsługujące 5G, tak jak było w przypadku sieci 4G. Telefon musi być dostosowany do technologii.
W Łodzi rozpoczęto pierwsze testy nowej technologii w 2018 roku.
Usługi oparte na tej technologii to m.in. innowacyjny system oświetlenia, mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym czy system naprowadzania na miejsca parkingowe. Zatem sieć 5G nie występuje tylko w telefonach komórkowych ale jest możliwość wykorzystania jej na innych obszarach.
Również w roku 2019 operatorzy komórkowi zapowiedzieli uruchomienie sieci dla swoich klientów.
Do 2025 roku dostęp do sieci 5G mają posiadać wszystkie obszary miejskie oraz transport.
Reasumując wkraczamy na kolejnym obszarze coraz bardziej w nowe technologie, które umożliwiają nam doświadczyć postępu oraz ułatwić korzystanie z usług.