Właśnie nadeszła nowa generacja telewizorów, która zapewnia spektakularną jasność i najwierniejsze kolory. Trudno uwierzyć własnym oczom.
Wyścig o zapewnienie miłośnikom filmów i telewizji najwyższej jakości obrazu wkroczył w nową fazę wraz z pojawieniem się pierwszych telewizorów MicroLED. Ta nowa technologia łączy w pewnym stopniu najlepsze aspekty OLED i LED LCD, zapewniając absolutną czerń pierwszego z nich i niezwykłą jasność drugiego. Dlatego też już teraz zapowiadana jest jako kolejna możliwa rewolucja w technologii obrazowania.
Ale co to jest MicroLED i jak działa, jakie usprawnienia przynosi, jakie są różnice między MicroLED a MiniLED i czy MicroLED jest tańszy od OLED? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Czym jest technologia MicroLED?

Technologia MicroLED wykorzystuje tysiące i tysiące maleńkich diod RGB (czerwonych, zielonych i niebieskich) zdolnych do generowania własnego koloru, a także emitujących własne światło podczas wyświetlania obrazów na ekranie. Każda z tych diod może mierzyć do 100 mikrometrów, czyli jest znacznie mniejsza od ziarenka piasku. Dlatego nie można ich zobaczyć gołym okiem z normalnej odległości.
Te maleńkie diody samoświecące lub kropki MicroLED znajdują się za każdym pikselem telewizora i umożliwiają niezależne zarządzanie ich światłem, co ma decydujący wpływ na jakość obrazu.
Oznacza to, że można je całkowicie wyłączyć, aby uzyskać absolutną czerń, lub precyzyjnie wzmocnić ich oświetlenie, uzyskując gwieździste ujęcia i eksplozje o wysokiej jasności, podczas gdy nocne sceny wokół nich są idealnie ciemne.
Technologia ta zapewnia nieskończony kontrast, podobnie jak OLED, ale z poprawioną jasnością, ponieważ każdy piksel składa się z nieorganicznych diod LED, w przeciwieństwie do organicznych diod LED OLED, które emitują światło niezależnie, ale z mniejszą intensywnością.  

Czym MicroLED różni się od OLED?

MicroLED dzieli z technologią OLED nieskończony kontrast i absolutną czerń. To są jego główne osiągnięcia.
    1. Są one bardzo jasne, ponieważ bazują na technologii nieorganicznych diod LED, dzięki czemu oferują ulepszony HDR i lepiej wyglądają w świetle słonecznym.
    2. Nie mają problemów z zachowaniem obrazu ani z wypalaniem się.
    3. Trwałość jest zwiększona poprzez rezygnację z komponentów organicznych.
    4. Możliwości reprodukcji kolorów są bardziej zaawansowane.
Telewizory oparte na technologii MicroLED stanowią najnowszą innowację i dlatego będą droższe od telewizorów OLED, które wykorzystują bardziej dojrzałe procesy.  Podobnie, produkty MicroLED będą stanowiły mniejszą ofertę podstawową i nie zastąpią OLED w krótkim okresie czasu.

Jaka jest różnica między MicroLED a MiniLED?

Wyświetlacz MicroLED składa się z tysięcy maleńkich diod LED, które tworzą obraz dzięki samoświecącym pikselom, natomiast MiniLED jest ewolucją LED LCD. MicroLED w swojej podświetlanej tylnej siatce dostarcza setki punktów LED mniejszych niż w konwencjonalnym LED LCD i w większej ilości, co ma bezpośredni wpływ na końcową jakość obrazu.
Ponadto, podobnie jak LED LCD, MiniLED nie jest tak zwaną technologią emisyjną. Oto klucze do zrozumienia różnic między nimi.
    1. MicroLED oświetla każdy z pikseli niezależnie, zamiast grupować źródło światła w odrębnych obszarach, więc wyciek światła nie jest możliwy.
    2. MicroLED jest w stanie selektywnie wyłączać piksele, aby uzyskać czystszą czerń.
    3. Telewizory MicroLED charakteryzują się wyjątkową zdolnością odwzorowywania kolorów, co pozwala uniknąć problemów takich jak dithering i color banding.
    4. Technologia MicroLED zapewnia ultra-precyzyjne przyciemnianie. Może on wygenerować do 4096 poziomów światła, aby przedstawić bardziej naturalny i realistyczny obraz.
    5. Wyświetlacze MicroLED są stosunkowo proste, ponieważ nie mają wielu warstw, co pozwala na tworzenie cieńszych i lżejszych telewizorów.

W ten sposób technologia MiniLED może być postrzegana jako krok w kierunku najwyższego poziomu dzisiejszych telewizorów LED. Jest to krok naprzód w stosunku do konwencjonalnego LED LCD, który generował obrazy gorszej jakości.